Как да успокоим бебешкия плач?
Плачът е единственият „език“, който владее бебето, и той е единственият начин да изрази дискомфорта си. Бебето може да плаче, защото е гладно, уморено, мокро, раздразнено, самотно, сънливо, защото изпитва болка или просто се нуждае от родителите си и тяхната близост. Но никога не плаче, за да манипулира или изнудва. Родителите трябва да са наясно с този факт, и именно затова е важно да реагират на плача на бебето. Доказано е, че бебетата, които са оставени да плачат от родителите си, не плачат по-малко. Освен това те се вкопчват твърде много в родителите си и стават независими по-бавно.
Плачът е напълно нормално физиологично явление при най-малките членове на семейството. Това е един от най-забележимите признаци, с които новороденото съобщава своето състояние и настроение. По-специално, майките реагират на него особено силно и се опитват да успокоят бебето по различни начини (като го носят на ръце, кърмят, люлеят и му говорят успокояващо).
Някои бебета плачат по-често, четири или пет пъти на ден за период от 20 до 30 минути, докато други плачат само в края на деня и през нощта. Когато родителите утешават детето, те се чувстват добре, а успоредно с това и детето е доволно. Колкото по-често родителите отговарят на нуждата на детето, толкова по-добре разбират сигналите му. Правейки това, родителите постигат по-редки периоди на плач.
Защо бебетата плачат?
Причините за бебешкия плач са най-разнообразни:
- Глад: най-честата причина за плач, което означава болка за бебето. Ако родителите не реагират на плача на бебето, той ескалира.
- Жажда: бебето често плаче и защото е жадно, особено когато въздухът в апартамента е сух и топъл.
- Умора: бебето плаче, когато е уморено, защото това означава дискомфорт за него. Бебетата често плачат преди да заспят.
- Притеснение: причините за дискомфорт могат да включват мокра пелена, възпаленo дупе, студ или прекалено затопляне.
- Самота: в началото бебето изпитва трудности да бъде само. Има нужда от компания и близост на хората, затова е добре да го включите в ежедневните събития.
- Гняв и недоволство: бебето расте бързо, и се дразни, ако не може да направи нещо само.
- Страх: бебето може да се уплаши от различни неща – нови предмети, необичайни звуци или непознати лица.
- Болка: когато бебето плаче по много специфичен начин и няма нищо, с което да го утешим, причината може да е болка. Тъй като бебето все още не може да покаже къде го боли, е трудно да се открие източникът. Ако бебето плаче повече от три часа на ден, винаги следобед и вечер, и това се повтаря повече от три дни в седмицата, проблемът може да идва от коликите – то плаче безутешно, свива крачетата си към коремчето и не може да се успокои. Ако бебето не е кърмено, можете да му помогнете, давайки му мляко Novalac AC Мляко за кърмачета при колики.
Как да успокоим бебешкия плач?
Някои бебета плачат много и не винаги могат да бъдат утешени, което все още не трябва да бъде причина за безпокойство. Важно е родителите да реагират на плача на бебето. С времето те ще се научат да разпознават важността на бебешкия плач и да реагират адекватно.
Ето няколко съвета как да утешите плачещо бебе:
Кърмете го, макар и само за да го успокоите.
- Предложете му залъгалка
- Сменете пелената и огледайте дрехите
- Повдигнете бебето до раменете си в изправено положение
- Пейте му
- Раздвижете го
- Потупвайте го ритмично по гърба или дупето
- Повийте го с одеяло
- Изкъпете го в топла вода
- Отидете с него пред огледало, за да види отражението си
- Танцувайте с него, със или без музика
- Почистете с прахосмукачка хола с бебето на ръце, защото звукът на машината успокоява детето, стига да не е много силен
- Разходете се с количката или с колата
- Поставете бебето по гръб и правете кръгови движения с краката му към корема, за да стимулирате перисталтиката.
- Поставете бебето по корем на предмишницата си и го разклащайте, докато ходите.
Винаги има начин да успокоите детето си, стига проблемът да не е сериозно заболяване. Вероятно няма родител, който да не е получил съвет да остави детето си да плаче. Ако родителите съзнателно станат нечувствителни към сигналите на бебето и не си позволяват да реагират инстинктивно, те действат противно на природата.
Плачът в крайна сметка вече няма да ги притеснява, карайки ги да загубят доверие в сигналите, които им изпраща бебето и те вече няма да ги разчитат.